...čím skôr, tým ľahšie...

nedeľa, 2. októbra 2011

Prečo doma rozprávame po anglicky ?

Dlho som zvažovala, či budem Sašku " učiť " po anglicky alebo nie. Aj som začala, potom prestala, potom mi to bolo ľúto a začala som odznova a ide nám to krásne až dodnes. Saška tvorí vety už aj v angličtine, chápe s kým sa môže rozprávať po anglicky a s kým po slovensky. Málokedy mixuje jazyky, ale to pravé "kódovanie" nás ešte len čaká - zvyčajne okolo 2,5 - 3. roku to začne. Je to prirodzený proces vstrebávania jazyka.

Ale prečo som s tým začala? Chcela som využiť toto úžasné obdobie.
Ku každému z desiatich miliárd neurónov je v mozgu novorodenca pripojených asi 2 500 synapsií. Vo veku dvoch rokov toto číslo narastie na    15 000 synapsií na každý neurón, čo je viac než v mozgu dospelého človeka. Čím viac rozhovorov, hudby, zrakových vnemov, spoločenských zážitkov, rozumovej stimulácie a fyzickej činnosti sa poskytne dieťaťu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že z neho vyrastie životaschopný, inteligentný, citlivý a zodpovedný dospelý. ( z knihy Zázrak menom dieťa)
- vďaka tomu dokážu deti nasávať informácie úplne bez námahy ako špongie.
Tým, že používame cudzí jazyk, synapsie v rečovom centre silnejú a každý ďalší jazyk sa jej bude učiť ľahšie. Do angličtiny ju nenútim, nevadí mi, že mi odpovedá po slovensky a ani mi nebude vadiť ak sa v budúcnosti rozhodne pre iný jazyk. Možno vďaka angličtine začala rozprávať v 11. mesiacoch, anglické slová sa jej ľahšie vyslovovali a úžasne sa tešila, že s nami dokáže komunikovať. Ťažké slová ako elephant, kombajn, aranžovať, mikrovlnka a i. dokáže vyslovovať bez zaváhania,
hlásky v slovách prehadzuje veľmi málo. Má v slovníku zopár slov, ktoré si sama vymyslela ako napr. čenkula - čelenka a   s radosťou to používa , lebo vie, že sa na tom zasmejeme.

Pri nedávnom rozhovore s jednou mamičkou ohľadom angličtiny som zistila, že nie každý vie ako učiť svoje dieťa cudzí jazyk. Ona sama hovorí na svoje deti po anglicky, ale snažila sa ma presvedčiť, že je to vlastne pre deti zlé, že sa to nesmie prehnať atď. Nechápala som, čo myslí pod preháňaním . Pri rešpektovaní potrieb svojho dieťaťa , sledovaní jeho záujmov a nie svojich v tom nevidím problém.
Do piatich minút som pochopila, prečo to u nich nefunguje a nechcelo sa mi veriť, že skúsená angličtinárka dokáže narobiť toľko chýb pri vlastných deťoch!

Po 1. kódovala - v jednej vete miešala oba jazyky - tak aj deti miešali jazyky
     2. nútila dieťa, aby po nej opakovalo, čo má povedať - odmietalo rozprávať
     3. nemala systém - deti potrebujú pravidelnú rutinu, aby sa cítili bezpečne v tom čo robia
         napr. hovoriť cudzím jazykom jeden deň v týždni
         - ja so Saškou hovorím po anglicky vždy, keď sme samé doma - čo je veľmi často (až som sa obávala aká bude jej slovenčina, ale bola to zbytočná obava )

Nežiadala ma o radu, tak som jej neradila, mala svoju pravdu a nemala chuť niečo zmeniť, ale dúfam, že čoskoro na to sama príde.
Ak niečo nefunguje tak ako chceme, musíme hľadať príčinu a mať snahu to zmeniť, aj keď sa to nepodarí hneď. Vždy musíme začať od seba !!!

YouTube videá, ktoré sa nám páčia.
Pocoyo je strašne milá postavička. Páči sa mi ako ho nechajú vysporiadať sa s jeho vlastnými emóciami. Veľmi inšpiratívne :)Banány v pyžame. Saške sa to veľmi páči. Mne sa páči, že to nieje kreslené.


Maisy myška . Mám rada rozprávky s rozprávačom - pýta sa otázky a odpovedá, čím nahrádza mňa , ak náhodou nemožem pozerať s ňou. 


Abeceda 


Abeceda : Toto je úžasne urobené. Na YouTube sa dá stiahnuť celá abeceda.

 

Rozvoj matematických predstáv u detí.Veľmi inšpiratívne. Bonnie medvedík. Toto je pekná ukážka hudobnej výchovy pre malé deti. Sú tam aj ďalšie dobré videá.

 

Lil Vinnie's Art. Veľmi pekne urobené, ale autora a názov diela by tam mohli spomenúť viackrát. S rozprávačom by to bolo perfektné.

 


Matematika pre najmenších. Veľmi pekné.


Hudobno-pohybová výchova. Páči sa mi, že je tam aj text pesničiek. Malé deti by mali určite začínať na programoch takéhoto typu, kde vystupujú skutocní ľudia.


Ďalšie odporúčané videá soon :)